HRW/ Të burgosurit në Korenë e Veriut trajtohen më keq se kafshët, tortura nga më të paimagjinueshmet

0
25

11:11, 19/10/2020

Tortura, poshtërimi, rrëfimet e detyruara dhe uria duket të jenë “karakteristikat themelore” të sistemit të paraburgimit të Koresë së Veriut, tha të hënën Human Rights Watch (HRW), duke cituar dëshminë e ish-zyrtarëve dhe të arrestuarve të mbajtur në vend që nga Kim Jong Un

Raporti me 88 faqe i HRW shton dokumentacionin e abuzimeve me të drejtat e njeriut nga gjykatat dhe sistemi penal në Korenë e Veriut.

  Kombeve të Bashkuara, në vitin 2014 thanë se udhëheqësi suprem i vendit, Kim dhe shefat e tij të sigurisë duhet të përballen me drejtësinë për urdhërimin e torturave sistematike, urisë dhe vrasje që ishin të krahasueshme me mizoritë e epokës naziste.

Raporti u mor me intervista nga tetë ish zyrtarë të qeverisë dhe 22 ish të arrestuar,   “Sistemi i paraburgimit dhe hetimit i Koresë së Veriut është arbitrar, i dhunshëm, mizor dhe degradues,” tha Brad Adams, drejtori i HRW për Azinë.

Sipas raportiti të HRW  të burgosurit ishin të detyruar të ulen në dysheme, të gjunjëzuar ose me këmbë të kryqëzuara, grushta ose duar në prehër, kokë poshtë dhe me sytë drejtuar në dysheme, për shtatë deri në tetë orë në ditë ose në disa raste 13-16 orë. Nëse një i burgosur lëvizte, rojet ndëshkonin personin ose urdhëronin ndëshkim kolektiv për të gjithë të arrestuarit.

Një ish ushtar tha se na vendosnin kokën në hekura dhe gishtat na I godisnin me shufra hekuri ose druri, ne privoheshim nga uji, ushqimi, higjiena, nxehtësia por edhe drita.

Po ashtu dëshmi tronditëse janë dhënë edhe nga femrat që janë detyruar të bëjnë veprime çnjerzore.

Gruaja, një ish-tregtare në të 50-at e saj, tha se një hetues e përdhunoi atë, ndërsa një tjetër oficer policie e sulmoi seksualisht atë gjatë një marrje në pyetje.

HRË tha se qeveria e Koresë së Veriut duhet t’i japë fund torturës dhe trajtimit degradues në mjediset e paraburgimit dhe të paraburgimit dhe të sigurojë standardet themelore të higjienës, kujdesit shëndetësor, ushqimit, ujit të pastër, veshjeve, hapësirës së dyshemesë, dritës dhe nxehtësisë.

© SYRI.net

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here