Ministri i Shëndetësisë/ Belgjika po përballet me ‘Tsunamin’ e infeksioneve me Covid 19

0
19

13:41, 19/10/2020

Belgjika po humbët kontrollin e valës së dytë të pandemisë dhe është shumë afër një Tsunami ka thënë Ministri I Shëndetësisë.

Frank Vandenbroucke, ministri federal, i tha transmetuesit RTL se Belgjikët kishin nevojë të ndryshonin rrënjësisht sjelljen e tyre.

Ai e përshkroi situatën në Frankofon Wallonia në jug dhe në kryeqytetin e vendit, Bruksel, si “më e keqja, dhe për këtë arsye më e rrezikshmja në të gjithë Evropën”.

Ai tha: “Ne jemi rajoni më i prekur në të gjithë Evropën . Ne jemi vërtet afër një cunami… që nuk e kontrollojmë më atë që po ndodh. Sot, ne ende mund të kontrollojmë atë që po ndodh, por me vështirësi të mëdha dhe stres.

Belgjika ishte cituar nga sekretari i shëndetësisë në Mbretërinë e Bashkuar, Matt Hancock, vetëm muajin e kaluar si një model se si të merresh me valën e dytë të infeksioneve, pasi numrat u mbajtën në gusht.

Sidoqoftë, numrat në Belgjikë janë rritur që nga shtatori, ndërsa të rriturit u kthyen në punë dhe nxënësit u kthyen në shkollë pas pushimeve të tyre verore.

Midis 9 dhe 15 Tetor, janë raportuar mesatarisht 7,876 infeksione të reja në ditë, një rritje prej 79% nga java e mëparshme.

Të martën e kaluar, 12,051 infeksione me koronavirus ishin identifikuar, duke shënuar “numrin më të lartë të infeksioneve të regjistruara në një ditë që nga fillimi i pandemisë”, tha Dr Steven Van Gucht, zëdhënësi i Qendrës së Krizave të virusit Belgjikë.

© SYRI.net

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here