Situata e Covid-19/ Rama ndan mesazhin e Merkel: E vendosni ju si do të festohen Krishtlindjet këtë vit, ju lutem kujdesuni, mbroni hundën, gojën dhe shmangni takimet

0
25

Së fudmi kreu i shtetit ka shpërndarë video-mesazhin e Angela Merkel, e cila u bëri thirrje qytetarëve që të shmangin takimet dhe grumbullmet pasi vendi është në periudhën të vështirë të koronavirusit.Featured image of article: Situata e Covid-19/ Rama ndan mesazhin e Merkel: E vendosni ju si do të festohen Krishtlindjet këtë vit, ju lutem kujdesuni, mbroni hundën, gojën dhe shmangni takimet20 Tetor, 2020

TIRANË– Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, u ka bërë thirrje sërish qytetarëve që të respektojnë masat e për parandalimin e Covid-19. Së fudmi kreu i shtetit ka shpërndarë video-mesazhin e Angela Merkel, e cila u bëri thirrje qytetarëve që të shmangin takimet dhe grumbullmet pasi vendi është në periudhën të vështirë të koronavirusit.

“Të dashur bashkëqytetarë, më së fundmi, duke nisur nga kjo javë ne e dimë se tani jemi në një fazë shumë serioze të pandemisë së koronavirusit. Numri i infeksioneve të reja rritet me hapa të mëdhenj çdo ditë. Pandemia po përhapet me shpejtësi përsëri, më shpejt sesa në fillim, më shumë se në gjysmën e parë të vitit. Stina e verës relativisht e relaksuar ka mbaruar, tani po përballemi me muaj të vështirë. Se si do jetë dimri, si do të jenë Krishtlindjet tona, do të vendoset në ditët dhe javët në vijim. Ne të gjithë do e vendosim këtë përmes veprimeve tona. Më lejoni t’ju them se çfarë besoj se do të thotë kjo” për të siguruar që virusi të mos përhapet në mënyrë të pakontrolluar. Çdo ditë ka rëndësi tani. Për këtë, personat e kontaktit të çdo personi të infektuar duhet të njoftohen, në mënyrë që të ndërpresin zinxhirin e infeksionit. Autoritetet shëndetësore po bëjnë gjëra të mëdha, por kur numri i njerëzve të infektuar është shumë i lartë, ata nuk do të mund të vazhdojnë më. Pra, çfarë mund të bëjë secili prej nesh për të ulur numrat? Mund të bëjë shumë, thjesht sepse secili prej nesh vazhdimisht të mbajë distancë minimale, të mbajë mbrojtjen e gojës dhe hundës, të ndjekë rregullat e higjienës. ”, thekson Kancelarja Merkel.

https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fedirama.al%2Fvideos%2F673127009988347%2F&show_text=0&width=560

Në Shqipëri vendosja e maskës është bërë e detyrueshme që prej ditës së enjte. Sipas vendimit të ri kush nuk i bindet urdhrit do të gjobitet me 30 mijë lekë të vjetra dhe në rast se shkelja përsëritet gjoba do të shkojë në 50 mijë lekë. Gjoba do të  shtohet në faturën e energjisë elektrike, për t’ju ardhur në shtëpi, në fund të muajit.

(A.K.dosja.al)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here