NASA të hënën do të njoftojë një ‘zbulim të ri emocionues rreth Hënës’

0
29

Sipas lajmeve të fundit nga NASA, agjencia hapësinore ka një “zbulim të ri emocionues në lidhje me Hënën”, që do të bëhet publik të hënën më 26 tetor.

Çuditërisht, rezultatet e reja janë nga Observatori Stratosferik për Astronominë Infrared (SOFIA).

Është observatori më i madh në botë i ajrit dhe në të vërtetë është një aeroplan Boeing 747SP me një vrimë anash tij.

Ai është një Boeing 747SP i modifikuar për të mbajtur një teleskop të madh reflektues, transmeton Telegrafi.

Ndryshe nga teleskopët e lidhur me Tokën, SOFIA fluturon rreth 11 kilometra mbi tokë, lart në stratosferën e planetit tonë.

Këtu, observatori mund të ngrihet mbi 99 për qind të atmosferës që bllokon gjatësitë e valës infra të kuqe, duke e lejuar atë të studiojë universin e rrezeve infra të kuqe.

Sigurisht që është një aeroplan i zënë.

Instrumentet e SOFIA-s kanë dhënë më parë një zbulim historik të oksigjenit në atmosferën marsiane, zbulimin e parë të një lidhje molekulare në hapësirë dhe matje të panumërta të rrezeve infra të kuqe që kanë dhënë përplasjet ekzoplaneteve, zemrat e galaktikave dhe shumë më tepër – përfshirë këtë pamje mahnitëse infra të kuqe të qendra e Rrugës sonë të Qumështit.

Këtë herë, observatori i ka kthyer pamjet e saj shumë më afër shtëpisë.

“Zbulimi i ri kontribuon në përpjekjet e NASA-s për të mësuar rreth Hënës në mbështetje të eksplorimit të thellë të hapësirës”, deklaron agjencia.

Pjesëmarrësit e konferencës për media përfshijnë Naseem Rangwala nga Qendra e Kërkimeve Ames e NASA-s i cili është një shkencëtar i projektit për misionin SOFIA dhe Jacob Bleacher, shkencëtar kryesor i kërkimeve për Drejtorinë e Misionit të Kërkimit Njerëzor dhe Operacioneve në NASA.

Burimi:/Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here