Grupi i Minskut ul në tryezë Azerbajxhanin dhe Armeninë, bien dakord për një armëpushim i ri

0
51

tetor 26, 2020

Bashkëkryetarët e Grupit të Minskut të OSBE-së (Igor Popov i Federatës Ruse, Stephane Visconti i Francës dhe Andrew Schofer i Shteteve të Bashkuara të Amerikës) u takuan në Uashington D.C ditën e djeshmë me Ministrin e Jashtëm Armen, Zohrab Mnatsakanyan dhe Ministrin e Jashtëm të Azerbajxhanit, Jeyhun Bayramov në përpjekje për të gjetur një zgjidhje paqësore mes dy vendeve që janë përfshirë në luftime.

Ata u bërë thirrje palëve që të ndërpresin menjëherë luftimet dhe të rifillojnë negociatat thelbësore për të zgjidhur konfliktin e Nago-Karabakut.

“Dy shtetet ranë dakord të takohen përsëri në Gjenevë në 29 Tetor për të diskutuar, arritur një marrëveshje dhe për të filluar zbatimin, në përputhje me një afat kohor për të cilin do të bihet dakord mbi hapat e nevojshëm për të arritur një zgjidhje paqësore të konflikti i Karabakut, në përputhje me parimet themelore të pranuara nga udhëheqësit e Azerbajxhanit dhe Armenisë.”, thuhet në deklaratën e grupit të Minskut.

Ndërkohë DASH bën me dije se “Një armëpushim humanitar do të hyjë në fuqi të hënën në mëngjes në luftimet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit për Nagorno-Karabakun”.

Burimi:/lajmifundit

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here