Mbarojnë opsionet për qeveritë europiane – Bllokimi vendoset sërish në rendin e ditës

0
43

Hapi drastik që asnjë politikan evropian nuk donte të merrte sërish është përsëri në rendin e ditës: bllokimi.

Presidenti francez Emmanuel Macron, qeveria e të cilit shmangu me kujdes diskutimin publik të një mbyllje kombëtare përmes një rritje të fundit të rasteve të koronavirusit u tërhoq, duke pranuar se vendi mund të kthehej drejt kufizimeve më të gjera të lëvizjes.

Ashtu si udhëheqësit e tjerë në rajon, Macronit po i mbarojnë opsionet. Ndërsa zyrtarët nga Dublini në Pragë përballen me pandeminë e ringjallur, përpjekjet e tyre për të kufizuar përhapjen e virusit me masa më të buta nga mbajtja e detyrueshme e maskave deri te shtetrrethimi i pjesshëm nuk po funksionojnë.

Për Giuseppe Conten e Italisë dhe Angela Merkel të Gjermanisë, ka aksione të larta politike. Ndërsa ata u lavdëruan për mënyrën e menaxhimit të valës së parë, kritikat tani janë në rritje. Njerëzit janë lodhur, ndarjet midis qeverive lokale dhe atyre kombëtare janë në rritje, dhe nëse një bllokim i zgjatur është përgjigjja e vetme, ata do të fajësohen për ekonomitë e shkatërruara.

Vala e re e koronavirusit duket ndryshe nga e para. Shifrat e rasteve duken shumë më të larta, Franca raportoi një numër rekord të infeksioneve të reja por testimi i shtuar po kap më shumë raste. Ndërkohë, numri i viktimave megjithëse shumë më i ulët se në pranverë është në rritje, ashtu si fluksi i pacientëve që kërkojnë kujdes spitalor.

Me shërbimet e kujdesit shëndetësor që gradualisht vihen në presion, mbetet një mjet i butë: mbyllni ekonominë dhe urdhëroni njerëzit të qëndrojnë në shtëpi.

“Politikanët kanë vendime të vështira për të marrë,” tha Jean-Francois Delfraissy, mjeku kryesor që këshillon qeverinë franceze për pandeminë, në një intervistë në radion RTL. “Kjo valë e dytë do të jetë ndoshta më e keqe se e para. Është duke përfshirë të gjithë Evropën. ”

Pasi u ishte imponuar një bllokim në pranverë, shumë evropianë kundërshtojnë me forcë një të dytë. Protestuesit në qytete përfshirë Londrën, Napolin dhe Berlin marshuan gjatë fundjavës kundër “tiranisë” pandemike. Në Itali, disa palestra dhe kinema thanë se nuk do t’i binden urdhrave për t’u mbyllur.

Për t’i bërë gjërat edhe më keq, edhe masat drastike nuk do të sjellin lehtësim të menjëhershëm. Pavarësisht thirrjeve për një mbyllje të rreptë dy javore në Mbretërinë e Bashkuar, një vështrim në të dhënat nga pranvera tregon se u deshën rreth katër javë që urdhri i qëndrimit në shtëpi i 23 Marsit të fillonte të kishte një efekt.

Në Francë, numri i pacientëve të shtruar në spital vazhdoi të ngjitej për gati një muaj pasi një bllokim kombëtar u zbatua në 17 Mars. Pas kësaj, ai u tërhoq vetëm ngadalë.

“Ky është një moment i rrezikshëm për shumë vende në hemisferën veriore,” i tha Tedros Adhanom Ghebreyesus, drejtori i përgjithshëm në Organizatën Botërore të Shëndetësisë. “Por përsëri dhe përsëri, ne kemi parë që ndërmarrja e veprimeve të duhura shpejt do të thotë se shpërthimi mund të menaxhohet.”

Disa qeveri janë të gatshme të përqafojnë masa më të ashpra. Belgjika po mendon për një bllokim. Polonia dhe Republika Çeke, vendet më të goditura së fundmi në Evropë sinjalizuan se më shumë bllokime mund të jenë afër. Irlanda mbylli ekonominë e saj për gjashtë javë.

Kancelarja gjermane Merkel, e cila kohët e fundit ka bërë thirrje për një urgjencë më të madhe në luftën kundër pandemisë, vazhdoi një takim me udhëheqësit e shtetit për të diskutuar hapat e ardhshëm. Gazeta Bild raportoi se vendi do të kalonte në kufizimet e “dritës së mbylljes” që do të ndikonin në restorante, bare dhe evente, por do të mbanin të hapura shumicën e shkollave.

Në Spanjë, qeveria qendrore njoftoi planet për t’i dhënë rajoneve të vendit kompetencat gjithëpërfshirëse për të deklaruar bllokime, kufizime në lëvizje dhe mbikëqyrje. Masa synon të delegojë disa masa jopopullore tek autoritetet lokale dhe të shmangë shtyrjen e masave kundër dekreteve kombëtare, siç ndodhi më parë gjatë vitit.

Një veprim më i fuqishëm lokal për të ndaluar shpërthimet në burim është një ide e mirë, sipas Azeem Majeed, një profesor i kujdesit primar dhe shëndetit publik në Imperial College në Londër.

“Qeveria nuk ka qenë e gatshme të lëshojë buxhete dhe përgjegjësi në nivel lokal,” tha Majeed. “Ata kanë preferuar një model më të centralizuar, i cili nuk funksionon aq mirë për fat të keq.”

Spitalet duken më pak të përgatitura për të përballuar, pjesërisht sepse operacionet që u vunë në pritje shtatë muaj më parë nuk mund të vonohen përsëri, dhe pjesërisht sepse më shumë mjekë dhe infermierë po sëmuren sesa gjatë pranverës evropiane.

Masat e Shpejta

Shefi i stafit të Merkel tha se 85% e rasteve gjermane nuk mund të gjurmohen më në burimin e infeksionit, që do të thotë se mjekët kanë humbur gjurmët e zinxhirit.

Kancelarja gjermane, e cila ka luftuar për të vendosur drejtuesit e shtetit, i tha një takimi zyrtarësh nga partia e saj se masat e reja janë të pashmangshme, sipas një personi të njohur me diskutimin. Ekonomia më e madhe e Evropës ishte një nga kombet më elastike në valën e parë, por gjatë javës së kaluar, mesatarja ditore është shumë mbi kulmin e pranverës.

Rastet filluan të rriteshin në të gjithë Evropën ndërsa temperaturat ulen dhe kontinenti u zhvendos në vjeshtë. Virusi SARS-CoV-2 mbijeton më gjatë në temperatura më të ftohta, duke rritur rrezikun e ngjitjes. Është e mundur që lodhja e distancës sociale gjithashtu luan një rol.

“Ne jemi të befasuar nga brutaliteti i asaj që ka ndodhur për 10, 15 ditët e fundit”, tha Delfraissy e Francës.

Në Poloni, si në kombet e tjera evropiane, zyrtarët arritën të përmbajnë valën e pranverës falë një bllokimi të plotë, duke bërë që qeveria të fillojë lehtësimin e kufizimeve.

Zyrtarët e lartë deklaruan se virusi “nuk ishte më një kërcënim”, duke i ndihmuar ata të mobilizojnë votuesit e moshuar gjatë një votimi presidencial në verë, të cilin funksionari fitoi me një diferencë të vogël.

“Ndërsa numri i polakëve të infektuar filloi të rritet, njerëzit ende besonin se gjërat ishin nën kontroll”, tha Olgierd Annusewicz, një shkencëtar politik në Universitetin e Varshavës. “Kjo ishte koha kur duhej të ishin ndërtuar spitale të përkohshme, kështu që ne hymë në valën e dytë të papërgatitur.”

Burimi:/ SCAN

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here