Macron mund të njoftojë bllokimin e ri francez mbarëkombëtar – Vendimi vjen pasi virusi po del ‘jashtë kontrollit’ në vend

0
33

Presidenti francez Macron mund të njoftojë një bllokim të ri mbarëkombëtar sot ndërsa një valë në rritje e protestave kundër bllokimit përfshijnë Evropën.

Qeveria franceze po parashikon një bllokim kombëtar njëmujor për të luftuar ringjalljen e koronavirusit që mund të hyjë në fuqi nga mesnata e së enjtes, njoftoi dje TV BFM i Francës.

Macron pritet të bëjë një dalje televizive sot, e cila pritet të shohë një bllokim kombëtar të vendosur ose një mori masash lokale dhe shtrirje policore. Zyra e tij nuk komentoi nëse Macron do të shpallte një masë të tillë atëherë.

Bllokimi kombëtar në shqyrtim do të ishte ‘më fleksibël’ sesa kufizimet e rrepta të lëvizjes të vendosura në Francë në Mars të këtij viti, njoftoi BFM TV.

Franca ka pasur një rritje të madhe të numrit të vdekjeve ditore nga COVID-19, duke regjistruar 523 vdekje shtesë në 24 orë këtë mbrëmje, numri më i lartë i vdekjeve ditore që nga Prilli.

Qeveria franceze raportoi gjithashtu një shtesë prej 33,417 infeksionesh të reja.

Ministri i Brendshëm Gerald Darmanin u tha qytetarëve francezë të ‘prisnin vendime të vështira’ përpara njoftimit sot nga Macron.

Macron po pret dy takime emergjente të Këshillit të Mbrojtjes për të diskutuar kufizimet e mëtejshme kundër një vale të dytë të virusit.

Shkollat ​​mund të qëndrojnë të hapura edhe kur kufizimet në lëvizjet e njerëzve bëhen më të ashpra, shtoi BFM TV.

Burime të njohura me mendimin e qeverisë thanë më parë këtë javë se opsionet që parashikoheshin për disa zona përfshinin kufizimin e njerëzve në shtëpitë e tyre gjatë fundjavave, mbylljen e dyqaneve jo thelbësore dhe fillimin e masave të ndalimit të lëvizjes më herët.

Kjo vjen ndërsa numri i njerëzve aktualisht të shtruar në vend u rrit me 1,194 nga e hëna në të martë, duke e çuar totalin në 18,978.

Zëdhënësi i qeverisë franceze Gabriel Attal tha: ‘Askush nuk pajtohet me qëllimin tonë, i cili është të parandalojmë absolutisht spitalet tona në një situatë ku ata nuk mund të pranojnë pacientë të rinj.’

Ndërsa ora 9:00 e mbrëmjes në Francë e vendosur mbi shumë nga qytetet më të mëdha duke përfshirë Parisin, Saint-Etienne, Toulouse dhe Lyon, ka mbajtur larg protestat kundër bllokimit, qytetet e tjera evropiane kanë parë që demonstruesit të kthehen të dhunshëm.

SCAN

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here