Eksperti: Aksionet amerikane do të rrëzohen nëse Trump nuk fiton zgjedhjet – Ja arsyet

0
146

Investitori legjendar Mark Mobius i tha Bloomberg se aksionet në SHBA dhe globalisht mund të vuajnë nëse Donald Trump nuk fiton rizgjedhjen këtë javë.

Kur u pyet nga Guy Johnson i Bloomberg nëse tregu i aksioneve në SHBA është i qëndrueshëm në vlerësimin e tij aktual, Mobius tha: “Unë mendoj se është dhe kjo nuk është një deklaratë politike. Unë thjesht po them faktin – nëse Trump fiton, aksionet do të jenë të qëndrueshme. Nëse jo, atëherë do kemi probleme reale “.

Pavarësisht shitjeve të S&P 500 këtë javë, indeksi referues është kthyer afërsisht 6% gjatë 12 muajve të fundit dhe ka arritur nivelet e ulëta të marsit, krahasuar me indekset e tjera ndërkombëtare.

Mobius tha se investitorët në të gjithë botën po presin me padurim për rezultatet e zgjedhjeve amerikane, pasi “ata e dinë që një rënie në tregun amerikan do t’i prekë të gjithë”.

“Shumë varet nga ajo që bën Biden, nëse ndjek politikën për të rritur taksat në shumë zona të SHBA, veçanërisht për klasën e mesme, kjo do të ishte e keqe për tregun amerikan”, tha investitori. “Kjo do të thotë që importet e SHBA-së do të pësojnë dhe kjo natyrisht do të ndikojë në këto vende aziatike që bëjnë shumë eksporte.”

Ai shtoi se një fitore e Joe Biden mund të ndihmojë tregjet në Azi për një periudhë më të gjatë, por jo nëse ekonomia e SHBA ngadalësohet.

D.B – SCAN

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here