Ndërsa rastet me COVID-19 rriten, Europa paralajmëron zgjatjen e bllokimeve deri në vitin 2021

0
152

Ndërsa vendet e shumta europiane po hyjnë në bllokimet e tyre të dytë – disa me kufizime më të pjesshme kësaj here – zyrtarët po paralajmërojnë që kufizimet njëmujore mund të zgjaten ndërsa rastet e COVID-19 rriten.

Një ministër i qeverisë britanike tha të Dielën, vetëm një ditë pasi u njoftua një bllokim i dytë kombëtar, se mund të ketë nevojë të zgjerohet deri më 2 Dhjetor. “Ne duam të kemi një qasje ku nëse ulim nivelin e infeksionit në mënyrë të mjaftueshme mund të zvogëlojmë masat në shkallë vendi dhe gjithashtu të zvogëlojmë masat në rajon”, tha Michael Gove, Kancelari i Dukatit të Lancaster, për Sky News të Dielën.

Kryeministri Boris Johnson njoftoi bllokimin e dytë kombëtar të Shtunën ndërsa numri i përgjithshëm i Mbretërisë së Bashkuar të rasteve me COVID-19 kaloi një milion. Johnson tha se virusi po përhapej edhe më shpejt sesa siguruan këshilltarët shkencorë “në skenarin më të keq”.

Franca, Zvicra, Gjermania, Austria, Portugalia, Republika Çeke, Belgjika dhe Greqia kanë lëshuar të gjitha kufizime të reja për të frenuar rastet në rritje të COVID-19 ndërsa shtrimet në spital po rriten shumë shpejt.

Olivier Véran, ministri i shëndetësisë i Francës, tha se sa më mirë të respektohet bllokimi, aq më pak javë do të zgjasë ai në një intervistë në gazetën e së Dielës, duke shtuar se Krishtlindjet nuk do të ishin një festë normale këtë vit.  Kryeministri Jean Castex foli në mediat sociale për të inkurajuar të rinjtë të ndjekin rregullat e bllokimit. Qytetarëve francezë u kërkohet të kenë leje për të lënë shtëpinë, por shumë do të lejohen të vazhdojnë të punojnë.

Ndërkohë, bizneset e vogla në vend ishin të shqetësuar për shitësit me pakicë të cilët lejohen të qëndrojnë të hapur, duke bërë që Kryeministri i vendit të deklarojë se shitësit me pakicë tani lejohen të shesin vetëm sende thelbësore. Disa shqetësohen se bllokimet e pjesshme mund të ndikojnë në biznes, por gjithashtu mund të jenë më pak efektive sesa masat e marra në pranverë.

Italia, e cila regjistroi më shumë se 30,000 raste për dy ditë me radhë, ka të ngjarë të lëshojë masa të reja javën e ardhshme, të ngjashme me bllokimet në vendet e tjera të BE, pasi mbylli kinematë, pishinat dhe palestrat dhe lëshoi ​​një shtetrrethim.

Por vendi ka parë gjithashtu protesta kundër masave të reja, të tilla si ndalimi i orës që detyroi bare dhe restorante të mbyllen herët. Pushimet shkollore janë zgjatur në Belgjikë, por shumë vende po përpiqen të mbajnë shkollat ​​e hapura këtë herë. Shumë studentë francezë dhe zviceranë do të kthehen në shkollë të hënën me masa më të rrepta për të frenuar përhapjen e virusit. (Euronews)

E . S / SCAN

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here