Pesimizmi i Merkel: Kemi para 4 muaj të gjatë e drita në fund të tunelit është larg

0
119

“Kemi 4 muaj dimërorë të gjatë përpara” dhe “drita në fund të tunelit është mjaft e gjatë”. Këto kanë qenë deklaratat e kancelares gjermane Angela Merkel në një konferencë  shtypi në Berlin.

“Kjo është si një katastrofë natyrore” ka shtuar ajo, duke shpjeguar se situata nuk varet nga politika. Merkel ka përsëritur se rritja e përhapjes së virusit për momentin është “eksponenciale” dhe që 75 % e rasteve të infektimit nuk janë më të gjurmueshëm.

Objektivi i masave të tanishme, sikurse përsëriti ajo, janë ulja e kurbës dhe bërja e mundur e rindërtimit të zingjirit të kontakteve.

SCAN

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here