Donald Trump vazhdon t’ia refuzojë fitoren, por Joe Biden nis përgatitjen për menaxhimin e pandemisë së COVID-19. Nga e hëna do të…

0
21

Ndonëse Presidenti Donald Trump vazhdon të refuzojë humbjen e zgjedhjeve presidenciale kjo nuk e ka ndaluar presidentin e zgjedhur Joe Biden, që të vazhdojë nga puna.

Kështu Biden ka planifikuar që të hënën ndërmarrë një plan agresiv për të kontrolluar pandeminë, që po përshkallëzohet me një shpejtësi alarmante në SHBA.

Njoftimi i Biden për një task forcë të re për menaxhimin e pandemisë së koronavirusit që do të njihet me numrat rekord të infeksioneve të reja në ditët e fundit.

Nisma është një deklaratë e fuqishme dhe bën të qartë faktin se Biden do të përdorë një periudhë aktive tranzicioni për t’u mobilizuar kundër sfidave shëndetësore dhe ekonomike me të cilat do të përballet.

Dhe kjo tregon se ai tashmë po ecën përpara me marrjen e pushtetit, pas fitores që siguroi të shtunën.

Burimet i thonë CNN se ndihmësit e fushatës Trump po e konsiderojnë strategjinë agresive të Biden, si një masë që ndoshta administrata e Trump nuk do të merret me luftimin e virusit që ka vrarë më shumë se 237,000 amerikanë, por sipas tyre Presidenti do të mbajë tubime për të mbështetur pretendimet e tij se mandati i tij i dytë i është vjedhur.

Trump nuk po jep asnjë shenjë për t’iu përgjigjur situatës së përkeqësuar Covid-19, e cila solli më shumë se 100,000 infeksione të reja për pesë ditë me radhë, ndërsa amerikanët ishin fiksuar në numërimin e zgjatur të votave nga zgjedhjet.

E shtuna, dita kur u shpall fitorja e regjistroi numrin më të lartë të infeksioneve ditore deri më tani me 126.742 raste të reja.

Burimi: Panorama.com.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here