Vrasja e shqiptarit në Islandë, midis të arrestuarve edhe njeriu më i fuqishëm i…Pse u ekzekutua 33 vjeçari?

0
12

Një islandez në të 40-at e tij është mbajtur në paraburgim deri të martën, 23 shkurt, në lidhje me vrasjen e shqiptarit Armando Beqiri, i cili u qëllua për vdekje jashtë shtëpisë së tij të shtunën në mbrëmje.

Burri i arrestuar thotë se është i pafajshëm dhe urdhri i paraburgimit është apeluar në gjykatën e apelit në Landsréttur.

Ai konsiderohet si një nga njerëzit më të fuqishëm të botës së nëndheshme të drogës në Islandë.

Mediat vendase bëjnë me dije se ai u arrestua të hënën në mbrëmjen në Islandën e Jugut së bashku me dy të tjerë, të cilët janë shtetas të huaj. Të tre burrat thuhet se nuk i rezistuan arrestimit.

Kryeinspektori Margeir Sveinsson tha mbrëmë se policia do të kërkojë leje nga gjykata e rrethit për të caktuar dy të tjerët në paraburgim gjithashtu, në interes të hetimit. Një i dyshuar, një shtetas lituanez, ka qenë në arrest që nga e diela.

Hetimi po përqendrohet nëse vrasja ka lidhje me një përplasje apo luftë për pushtet në botën e krimit. Policia kreu kontrolle të shumta në shtëpi pas të shtënave fatale.

Një total prej tetë personash janë arrestuar në lidhje me rastin dhe katër tashmë janë caktuar në paraburgim.

Mediat vendase shkruajnë se të katër burrat të cilët u vendosën në paraburgim dje dhe të dielën janë të lidhur midis tyre. Ata thuhet se kanë punuar për një islandez që është në paraburgim. Ai thuhet se ka qenë aktiv në tregun islandez të drogave për vite me radhë. Të huajt kishin shkuar kohët e fundit në Islandë dhe nuk kishin një qëndrim të përhershëm atje.

Burime nga mbl.is pretendojnë se një nga hipotezat e policisë është se burrat ose një prej burrave është përgjegjës për të shtënat në Rauðagerði dhe se të paktën njëri prej tyre erdhi në vend në mënyrë të qartë për të kryer aktin. /S.Ll/

© Panorama.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here