Vrau me armë zjarri të bijën dhe bashkëshortin e saj, shqiptari dështon në gjyq të…Shpallet fajtor për dy vrasje (Emrat)

0
11

Një burrë që vrau vajzën e tij dhe burrin e saj, një krim i dyshuar për nder është deklaruar fajtor për krimin tronditës pasi u hodhën poshtë përpjekjen e tij për t’i shpëtuar drejtësisë për shkak të dëmtimit mendor.

Lindita Musai, 25-vjeçe ishte përpjekur të fillonte një jetë të re larg babait të saj kur ra pre e një breshërie plumbash së bashku me burrin e saj, Vetonin 29 vjeç, në prag të vitit të ri 2019.

Osman Shaptafaj, 56 vjeç, u akuzua për dy akuza për vrasje nga detektivët e skuadrës së vrasjeve në Melburn pasi u shërua nga një plagë në kokë e shkaktuar nga një armë zjarri.

Babai i zonjës Musai jetonte vetëm 5 km larg nga çifti, por ishte larguar nga ajo dhe nëna e saj mes akuzave për probleme brenda familjes.

Ai u gjet shpejt pas sulmit me plagë në kokë.

Të mërkurën, vrasësi me gjak të ftohtë u deklarua fajtor në Gjykatën e Lartë të Victoria për dy akuza të vrasjes. Pa u penduar, ai e pranoi me qetësi vrasjen e dyfishtë.

Psikiatri ka hedhur poshtë pretendimet se vrasësi ishte i paaftë të pranonte krimet për shkak të sëmundjes mendore. Vrasësi tani do të përballet me gjykatën përsëri në maj për një seancë para-dënimi.

Çifti Shaptafaj nga Shqipëria ishin divorcuar rreth tetë vite më herët.

Një i afërm i familjes pat deklaruar për Daily Mail Australia se burri synonte të merrte nën kontroll vajzën e tij, duke sjellë fundin tragjik të saj.

I afërmi tha se nëna e Linditës kishte bërë çmos për të jetuar në shtëpinë e palumtur, por gjeti guximin të largohej pas një periudhe në spital.

Dyshja u sulmuan në shtëpinë e tyre në Yarraville të Melbournit në vitin 2019.

© Panorama.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here