VIDEO- “Orari mësimor do të shtrihet deri në 16:00”/ Basha me të rinjtë në Vaun e Dejës: Rama mburret se ka hapur shkolla, por rezulton se…

0
6

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha bëri të ditur se kur të vijë në pushtet, në fushën e arsimit do të bëjë që orari mësimor të shtrihet deri në orën 16:00. Deklarata e kreut të PD u bë gjatë një takimi me të rinjtë e Vaut të Dejës.

Në fjalën e tij, Basha u shpreh se pas 25 prillit mësuesve do t’u kthehet dinjiteti, pasi do të rriten pagat dhe investimet në arsim do të rriten.

“Në fushën e arsimit do të sjellim në radhë të parë, rritjen e pagave për pedagogët, për mësuesit dhe për arsimtarët duke përfshirë dhe pedagogët e universiteteve. Do të sjelli shtrirjen e orarit mësimor deri në orën katër që është orari i përfundimit të punës për prindërit, nuk do të bëhet menjëherë në të gjithë vendin po do të fillojë në zonat rurale dhe në qytetet e vogla, aty ku siç e shpjegove fare mirë ti hendeku me qytet e mëdha është rritur. Aty do të fillojmë të investojmë që shkollat të kthehen në tempuj të dijes, të formimit, të kulturës, të sportit dhe kjo do të kërkojë në radhë të parë rekrutimin e më shumë mësuesve. Kjo është një mesazh i mirë për qindra dhe mijëra të rinj që kanë përfunduar pedagogjinë dhe që sot pyesin se çfarë do të bëjmë”, u shpreh Basha.

Kryedemokrati tha ndër të tjera, se në vend janë mbyllur 400 shkolla për shkak të shpopullimit dhe largimit të të rinjve.

“Mburret se ka hapur shkollat por në fakt e vërteta është që nën Edi Ramën Shqipërisë i janë mbyllur mbi 400 shkolla sepse Shqipëria është shpopulluar sepse familjet janë tkurrur sepse çiftet e reja bëjnë më pak fëmijë, sepse vetëm 8 vite 500 mijë janë larguar në emigracion. Pse nuk kanë tableta nxënësit, ndonëse ne kemi një vit që kur filloj pandemia dhe ju thamë merrni masa për mësimin online, mësimin digjital. Që do të thotë të pajisen me tableta nxënësit, studentët, përgatitet platforma me anë të së cilës do komunikohet me ta. Çfarë thonë studimet e bëra nga grupet e ndryshme? 90% e nxënësve dhe 80% e studentëve marrin mësim nga celulari sot, sa mund të mësosh nga celulari. Po atë internetin e celularit kush e paguan, fermeri që i kalbet produkti dhe nuk e shet dot apo babai që e sjell rrogën në shtëpi pasi paguan faturat e kripura dhe taksat nuk i mbeten për të ushqyer fëmijët, po fëmijët e të papunëve apo të personave me aftësi të kufizuara”, tha Basha.

© Panorama.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here