Të dhënat pozitive për vaksinën ndaj COVID-19 të BioNTech dhe partnerit amerikan Pfizer Inc janë një sukses i pabesueshëm për çiftin e martuar që qëndron pas firmës gjermane të bioteknologjisë, të cilët i kanë kushtuar jetën e tyre punës për të përdorur sistemin imunitar kundër kancerit.
Pas viteve të vonesave të shkaktuara nga burokracia, shkurtimet dhe kundërshtimet nga fraksionet fetare dhe politike, xhamia e parë e financuar nga qeveria në Athinë që nga viti 1833 hapi dyert për adhuruesit të premten. Qindra mijëra myslimanë nga vendet duke përfshirë Pakistanin, Sirinë,...
Ndonëse Presidenti Donald Trump vazhdon të refuzojë humbjen e zgjedhjeve presidenciale kjo nuk e ka ndaluar presidentin e zgjedhur Joe Biden, që të vazhdojë nga puna. Kështu Biden ka planifikuar që të hënën ndërmarrë një plan agresiv për të kontrolluar pandeminë, që po përshkallëzohet...
Autoritetet e Bosnje dhe Hercegovinës raportuan të hënën për 73 viktima të reja nga sëmundja COVID-19 dhe 997 të infektuar nga koronavirusi. Në territorin e Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës, u regjistruan 608 të infektuar me koronavirusin e ri dhe 52 të vdekur.
Zëdhënësi i Kremlinit ka mohuar se Vladimir Putin po planifikon të largohet nga presidenca ruse për shkak të një sëmundje. Sipas kritikut të tij, profesor Valery Solovei presidenti Putin, 68 vjeç vuan nga parkinsoni dhe familjarët e tij e kanë nxitur që të dalë në pension pas...
NGA FATOS LUBONJA Se cili do të jetë Presidenti i ardhshëm i SHBA-së nuk është e sigurt në momentin që shkruaj këtë shkrim. Skenarët janë ende të hapur edhe për shkak se Presidenti Trump ka deklaruar se do të çojë në gjykata apo rinumërim...
Një grua shqiptare është deklaruar fajtore për vrasjen me thikë të 7 vjeçares Emily Jones, në një sulm ‘të rastësishëm’ para prindërve të saj të tmerruar në ditën e Nënës. Eltiona Skana, 30 vjeçe, u deklarua fajtore për akuzën e...
Luftimet për rajonin e shkëputur të Nagorno Karabakun vazhduan edhe në mbrëmjen e së enjtes (06 nëntor). Autoritetet de fakto të rajonit separatist raportuan për vdekjen e të paktën tre civilëve pas bombardimeve nga forcat azerbajxhanase. Nagorno Karabaku njihet si pjesë e Azerbajxhanit, por...
Presidenti i FSHF-së Amrand Duka, priti sot në një vizitë speciale të programuar më herët, presidentin e Federatës Kosovare të Futbollit, Agim Ademi, së bashku me anëtarët e Komitetit Ekzekutiv të Kosovës. Gjatë deklaratës së tij për mediat, Duka zbuloi projektin që dy federatat kanë ideuar prej...
Ka shkuar mbi 49 milionë, numri i njerëzve që janë infektuar me Covid-19 në mbarë rruzullin tokësor. Saktësisht, janë infektuar me koronavirus në botë, 49 250 615 njerëz. Ndërsa, numri i të vdekurve për shkak të virusit në të gjithë globin deri tani ka...