Pas shfaqjes së pandemisë COVID-19 në Kosovë, Qeveria kufizoi lëvizjen e qytetarëve dhe urdhëroi mbylljen e pjesës dërmuese të ekonomisë për më shumë se dy muaj. Masat parandaluese të përhapjes së pandemisë shkaktuan rënien më të lartë të prodhimit vendor që nga paslufta duke...
Ekzekutimi i 50 milionë eurove për konzorciumin “Bechtel&Enka” për punët shtesë në autostradën “Arbën Xhaferi”, si dhe ekzekutimi i pagave në vlerë prej 156 mijë e 151 euro për 32 punonjës të cilët nuk kanë dalë në punë gjatë vitit 2019, ishte shqetësuese për deputetët e opozitës,...
  Shqipëria shënon një progres të rëndësishëm në renditjen globale për qëndrueshmërinë energjetike. Në indeksin e publikuar për vitin 2020 nga ana e Këshillit Botëror të Energjisë, Shqipëria renditet në vendin e 43 mes 108 shteteve, duke fituar 30 pozicione...
Ministrja e Financave dhe Ekonomisë Anila Denaj, ka vënë theksin te bashkëpunimi mes qeverisë, sektorit privat, si dhe atij bankar për të përballuar dhe minimizuar efektet që po jep në ekonomi pandemia Covid-19. Referuar situatës nga koronavirusi, ministrja Denaj tha se, vendi eshte përpara...
Vaji i ullirit apo”nektari i perëndisë”është i bollshëm sivjet pasi dhe vetë ulliri është i mbarë për këtë vit në zonën e Vlorës e cila është e njohur për kultivimin e ullirit. https://youtu.be/I5KSKyERdW8 Kodrat që...
Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami në konferencën për media pas mbledhjes së Qeverisë së Kosovës ku u miratua Projektbuxheti për vitin 2021 tha se vendi po kalon një situatë të vështirë për shkak të pandemisë COVID-19. Bajrami tha se gjatë...
Ministria e Shëndetësisë (MSh) në takimin që pati me Komitetin për vlerësimin dhe koordinimin e situatës rreth COVID-19 ku shqyrtuan situatën epidemiologjike në vend lidhur me coronavirusin, vendosën që gastronomisë ti ndalohet puna nga ora 21:00 deri në orën 05:00, për veç “take...
Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti pas miratimit të draft-buxhetit për vitin 2021, ka thënë se është i kënaqur me punën që është bërë për këtë draft. Hoti në një konferencë për media pas mbledhjes së Qeverisë, ka thënë se shpenzimet do të jenë më...
Kuvendi i Kosovës me 32 vota për, asnjë kundër dhe asnjë votë abstenim, ka dështuar të miratoj ndryshimet e Ligjit për Automjetet. Ky ndryshim parasheh heqjen e detyrimit për homologim të veturave të reja dhe të përdorura që vijnë nga shtetet e Bashkimit Evropian,...
Kursi i këmbimit valutor, sipas bankës së Shqipërisë, 29 tetor 2020 © SYRI.net