Një ditë na nisja zyrtare e fushatës elektorale për zgjedhjet e 25 prillit, një incident është regjistruar në Durrës, ku e përfshirë ishte edhe një kandidate për deputete. Bëhet fjalë për kandidaten për deputete të LSI-së, Elona Guri. Policia raporton se Guri, rreth orës...
Komisioni Evropian ka propozuar kontrolle më të rrepta mbi eksportet e vaksinave Covid pasi akuzoi firmën suedezo-britanike AstraZeneca se nuk ka respektuar kontratën e saj për furnizimin e vendeve të BE. Planet, të cilat do të diskutohen nga udhëheqësit e...
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i ka dërguar një letër kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti pasi u zgjodh dy ditë më parë në krye të qeverisë. Në letrën e urimit, Rama shpreson në zgjerimin e marrëdhënieve mes dy vendeve duke...
Nesër nis zyrtarish fushata zgjedhore për zgjedhjet e 25 prillit, dhe partitë nuk do të humbasin kohë. Partia Demokratike do të nisë ditën e nesërme fushatën elektorale në orën 17:00 në sheshin ”Nënë Tereza”, dhe më pas në të gjithë qytetet e Shqipërisë.
Trajneri i Kombëtares, Edi Reja, doli ditën e sotme në konferencën për shtyp në prag të sfidës ndaj Andorrës që do të zhvillohet të enjten në orën 20:45. Tekniku italian u shpreh optimist për këtë përballje, teksa kërkoi përqendrim nga...
Sekretari i Shtetit Antony Blinken njoftoi të mërkurën se i kishte thënë homologut të tij gjerman se sanksionet kundër tubacionit të gazit natyror Nord Stream 2 ishin një mundësi reale dhe se në kundërshtimin amerikan për ndërtimin e gazsjellësit nuk kishte “asnjë paqartësi”.
Ish-ministrja kosovare për dialogun midis Prishtinës dhe Beogradit, Edita Tahiri, thotë se kryeministri Edi Rama bëri gabim historik duke tentuar të ndryshojë kufijtë midis në favor sipas saj të Serbisë. Duke komentuar një deklaratë nga Franca të Ramës i pyetur...
Pavarësisht se ka marrë mbi 50 % të votave në zgjedhjet e 14 shkurtit, Lëvizjes Vetëvendosje i duhet edhe përkrahja e ndonjërës prej partive opozitare, për ta zgjedhur presidentin dhe për të shmangur zgjedhjet e parakohshme. Për këtë Albin Kurti...
Hong Kong dhe Macau kanë pezulluar përdorimin e vaksinës kundër koronavirusit të kompanisë Pfizer/ BioNTech, pasi morën informacione se kishte një problem në paketimin e tyre, në një prej serive që kishin ardhur. Hong Kong dhe Macau kanë pezulluar përdorimin e vaksinës kundër koronavirusit...
Një burrë që vrau vajzën e tij dhe burrin e saj, një krim i dyshuar për nder është deklaruar fajtor për krimin tronditës pasi u hodhën poshtë përpjekjen e tij për t’i shpëtuar drejtësisë për shkak të dëmtimit mendor. Lindita Musai, 25-vjeçe ishte përpjekur...