Prokuroria e Posaçme që trajton pretendimet për krime lufte në Kosovë, të premten tha se është duke kryer operacione në Kosovë, por pa dhënë më shumë hollësi rreth tyre. Pjesëtarë të saj të mbështetur nga Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në...
Pas kufizimeve të reja që ka vendosur qeveria, shumë shoqata të bizneseve kanë shprehur pakënaqësitë e tyre. Mirëpo ndaj këtyre pretendimeve ka reaguar ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj. Zemaj përmes një shënimi në Facebook ka thënë se masat e reja nuk...
KOSOVË Hashim Thaci jep dorëheqjen si president i Republikës. Ai tha se vendimi vjen pas komunikimit të aktakuzës nga Gjykata Speciale, me seli në Hagë kundër tij, e cila e ngarkon atë për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. “Para pak...
Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla, ka bërë të ditur se tre nga policët që luftuarn terroristët mbrëmë në Vjenë, kanë qenë shqitparë nga Kosova. Këto fjalë kryediplomatja nga Kosova i tha gjatë një konference për media së bashku me Ministrin e Jashtëm...
Misionit të udhëhequr nga NATO-ja në Kosovë, (KFOR), të hënën i është bashkuar kontingjenti i 27-të nga Maqedonia e Veriut. Përmes një njoftimi për media është bërë e ditur se 44 trupa nga kazerma “Kuzman Josifovski – Pitu” në Tetovë, të udhëhequr nga kapiteni...
Ishujt Dodecanese në afërsi të Turqisë janë goditur sërish pak minuta më parë nga një tërmet i fuqishëm. Lëkundjet kanë qenë të një magnitude 5.2 të shkallës rihter sipas EMSC. Sakaq numri i viktimave nga tërmeti i...
  Endri Dumanin paraditja e të martës së shkuar e gjeti në Shqipëri duke u takuar me nënën pas 6 vite qëndrimi në Siri. Endri ndodhet tashmë nën kujdesin e shërbimit social shtetëror dhe të psikologëve për...
Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina”, ka paralajmëruar për ndërprerje të ujit të pijshëm në disa lagje për shkak të punimeve. Lagja “Qëndresa”, “Marigona 2”, “Qershia” në Prishtinë dhe fshati Miradi nesër do të mbesin pa ujë. Kjo pasi që siç...
“Kemi 4 muaj dimërorë të gjatë përpara” dhe “drita në fund të tunelit është mjaft e gjatë”. Këto kanë qenë deklaratat e kancelares gjermane Angela Merkel në një konferencë  shtypi në Berlin. “Kjo është si një katastrofë natyrore” ka shtuar ajo, duke shpjeguar se...
Ndërsa vendet e shumta europiane po hyjnë në bllokimet e tyre të dytë – disa me kufizime më të pjesshme kësaj here – zyrtarët po paralajmërojnë që kufizimet njëmujore mund të zgjaten ndërsa rastet e COVID-19 rriten. Një ministër i...